Romania: Vinsmaking i București

LacertA Winery 3

Romania: Vinsmaking i București er variert og spennende. Vi har vært på tre forskjellige og de er virkelig ulike, men jeg kan anbefale alle tre. Vi bestilte alle vinsmakingene gjennom «Get your guide», et selskap vi har benyttet oss av i mange land og alltid er fornøyde med.

Vinkjeller corks
Vinkjelleren hos corks
Corks: Rumensk vin- og matopplevelse:

Første vinsmaking var hos Corks, en restaurant midt i sentrum. De kunne friste med en en kulinarisk reise gjennom Romanias rike kulturarv med en vin- og matsmaking. Vi skulle få smake på en rekke rumenske viner, både hvite, røde og roséviner.

Siden vi kun var fire personer, følte vi oss veldig godt ivaretatt og vi fikk en sommelier helt for oss selv. Vi trodde vi skulle få en liten smar av hver vin og med litt fingermat til. Det viste seg av vi fikk fem hele flasker vin, masse småretter og en stor hovedrett hver, i løpet av to timer, og gikk derfra mette og veldig lykkelige.

Et tips etter du har bestilt opplevelsen gjennom «Get your guide» er å kontakte Corks og avtale tidspunkt for smakingen.

Forrett hos Corks
Forrett hos Corks
Rumensk vinsmakingstur:

De to neste vinsmakingene foregikk utenfor byen. Vi reiste med minibuss og var fortsatt bare de fire samme og hadde bussen og guiden for oss selv. Turen var beregnet til 8 timer og vi fikk se vakker natur på veien til vinprodusentene.

 

LacertA Winery:

Omgitt av fantastiske marker ligger LacertA Winery, hvor vi fikk omvisning og smaksprøver av en stolt og kunnskapsrik mann, som like gjerne kunne jobbet i underholdningsbransjen.

LacertA Winery 1
LacertA Winery fra utsiden

Vi startet på terrassen, hvor han fortalte om markene og historien bak vinene.

LacertA Winery 2
LacertA Winery – vinmarkene

Deretter fikk vi en omvisning på innsiden også, hvor vi besøkte fatlageret.

LacertA Winery 3
LacertA Winery – fatlagring
LacertA Winery - fatlagring
LacertA Winery – fatlagring og tanker

 

LacertA Winery - litt av utvalget
LacertA Winery – litt av utvalget
LacertA Winery -liten smakebit av lokale spesialiteter
LacertA Winery -liten smakebit av lokale spesialiteter
LacertA Winery -leverer til Vinmonopolet
LacertA Winery -leverer til Vinmonopolet

Etter vinsmakingen i Lacerta, hadde vi en 20 minutters tur i minibussen, før vi kom til neste vinprodusent, som het Budureasca.

Du finner flere av mine reiser og restaurantbesøk HER.

Om du vil abonnere på nyheter fra bloggen, kan du melde deg på ved å sende oss e-postadressen din her. Nyhetsbrevet er helt gratis.

Du kan også følge bloggen på Facebook.